שילוב צמחים בדירה – כל מה שחשוב לדעת

אם גם אתם נמנים בין ברי המזל שלדירה שלהם מוצמדים מרפסת או גג, פתוח בפניכם עולם של אפשרויות בלתי מוגבלות שבאמצעותו תוכלו לשדרג את הדירה עד לבלי הכר. להפוך אותה מרהיבה וחשוב מכך, נוחה ונעימה לשהייה.

כיום נחשבים המרפסת ו / או הגג כחללים בלתי נפרדים מחלל המגורים וניתן לעשות בהם שימוש בצורה יעילה ויצירתית שתממש את מלוא הפוטנציאל שלהם. אחת הדרכים לעשות זאת היא לשלב או להקים בהם גינה, על כלל יתרונותיה, כך שתיווצר לדירה פינה ירוקה.

מעבר לכך שגינה יכולה להיות מאוד פרקטית, אם לדוגמא מדובר בגינת ירק או אם שתולה בה צמחיה שמהווה סוכך המונע מהשמש ומהרוחות מלחדור לבית, יש לה גם מעלות אחרות, לא פחות חשובות. היא מהווה מקום מפלט, מעין אי ירוק של שקט ורוגע בתוך הסביבה העירונית הרועשת שאנו חיים בה, היא מעלה את ערכו של הנכס בעצם נוכחותה, ובאופן ככלי היא תורמת מאוד לאיכות החיים שלנו.

עיצוב גינת מרפסת או גג

מבחינה עיצובית רצוי שהגינה תהיה המשך ישיר של הסגנון הרווח בבית וכך למעשה היא תהווה חלק אינטגרלי ממנו ותתמזג איתו בצורה הרמונית. מכיוון שלכל אחד מאיתנו העדפות שונות וסגנון אחר, יש מספר דרכים שבכל זאת מאפשרות “להכניס” את הגינה אל פנים הבית.

בחירת חומרי הגלם שנשלב בגינה היא דרך מרכזית ליצור אחידות בין הבית לחוץ. פרגולה מאלומיניום למשל בבית בעל עיצוב היי-טקי, או דק מעץ בבית בעל עיצוב כפרי הם רעיונות נהדרים. גם חומרי הגלם של מיכלי האחסון בהם נשתול צמחייה יכולים להיות מגוונים ולהשתלב הן בבית והן בחוץ.

ריצוף משמש מקשר נהדר בין חללי הפנים והחוץ. ניתן כמובן לרצף את הבית ואת המרפסת או הגג באופן זהה, כך שמכל הבחינות לא נרגיש שיש הפרדה מובהקת בין שני החללים. במקרה כזה, יש לוודא כי הריצוף במרפסת או בגג יהיה מחוספס מעט, גם כיוון שריצוף כזה עמיד יותר לתנאי החוץ וגם כיוון שהוא מונע החלקה.

מאידך, הריצוף לא חייב להיות זהה. הוא יכול להיות דומה ולהתכתב עם הריצוף שבבית מבחינת הצבע או הצורה. כך גם נשמרת ההרמוניה בין שני החללים, ובו זמנית חלל החוץ מקבל מעין אופי משלו.

החלונות והדלתות יכולים אף הם לשלב בין הבית לחוץ. לדוגמא כאשר היציאה אל המרפסת או הגינה נעשית דרך דלתות הזזה שקופות גדולות, באופן כזה שנוצרת מעין יציאה טבעית ונוחה, כמו אל חדר נוסף בבית; או כאשר לבית שלכם יש חלונות גדולים הפונים אל הגינה ומכניסים אותה פנימה אל חלל הבית.

משחק באור הוא דרך נוספת לקשר בין הגינה לבית. אם בדירה שלכם יש חלונות רבים וגדולים, עיצוב נכון של הגינה ייצור לכם מרחב פתוח שיכניס פנימה את האור ולא יחסום אותו.

בהמשך ישיר לכך, גם התאורה יכולה ליצור המשכיות ואחידות. שימוש נכון בה, הן בבית והן בחלל החוץ, יהפוך אותה למעין תמונה שתשתקף מחלונות הבית, כשהיא משתנה במהלך שעות היום בהתאם לאור הטבעי. הרעיון המרכזי בשילוב תאורה גינה נכונה במרפסת הוא למשוך אליה את השוהים בבית. לכן, רצוי שהיא תהיה נעימה ככל הניתן ותדגיש אלמנטים וחפצי נוי.

חשיבות בחירת ריהוט המרפסת או הגג

לריהוט יש תפקיד חשוב ביצירת אווירה בגינה ובמרפסת או הגג שלכם. הוא כמובן יכול להיות המשך ישיר של סגנון הריהוט בבית, כך שאם אופי הבית שלכם הוא כפרי, מומלץ כמובן לשלב כמה שיותר רהיטים מעץ או קש, ואם הבית מודרני יותר, חומרים כגון אלומיניום או ברזל יעשו יופי של עבודה.

צבעים הם אלמנט המשכי נוסף. אפשר להחליט על צבע אחד ששולט בכל הבית ואיתו לצאת גם החוצה אל הגינה. אם הבית שלכם צבעוני, אל תפחדו להכניס את הצבע גם אל הגינה. הירוק נמצא שם כמובן באופן טבעי, אך הרהיטים והעציצים יכולים להיות צבעוניים ומגוונים.

נסו ליצור מדרג בגבהי הריהוט. למשל, הימנעו מלהציב שולחן בסמוך ליציאה החוצה, כיוון שהוא יחסום את המרחב, השתדלו למקם שם מערכת ישיבה נמוכה יותר.

בכל מקרה, חשוב לבחור ריהוט איכותי ועמיד, שמצד אחד ישמש אתכם לאורך זמן, ומצד שני יהיה גם כיפי למראה ונוח. על הריהוט להתאים כמובן לגודל המרפסת או הגג. אם מדובר בשטח גדול, לא תהיה בעיה להציב בו ספות ושולחנות וכך ליצור אפילו מספר פינות ישיבה נעימות. שטח קטן יותר יוכל להכיל רק פינת ישיבה אחת ולכן חשבו היכן למקם אותה באופן הנכון והנוח ביותר.

שילוב צמחיה במרפסת או בגג ובבית

בין אם יש לכם מרפסת או לא, עדיין תוכלו להכניס אל הבית שלכם צמחיה ולשלב אותה בכל חדר או חלל. אם החלום שלכם הוא גינת ירק, תוכלו להקים ערוגות במרפסת או להציב אדניות בחלל הבית עם צמחי תבלין ושתילי ירקות שונים. אם חפצכם הוא גינה בעלת מראה פרוע וטבעי יותר, תוכלו לתלות ברחבי הבית עציצים עם שרכים נשפכים למתן תחושה של טבע פראי או למקם באזור אחד או יותר בבית מספר רב של עציצים בגדלים שונים וצמחיה מגוונת. יש עוד אינספור רעיונות. כל מה שצריך הוא להחליט על אופי הגינה ולהיעזר באנשי מקצוע שיוכלו לסייע לכם לבחור את הצמחייה הנכונה עבור הדירה הספציפית שלכם.

בבואכם לתכנן את הצמחייה בגינה, עליכם להתייחס למיקום הגיאוגרפי של הדירה. גינה שתוקם ליד הים תהיה בעלת תנאי שטח שונים מגינה שתוקם באזור ההר. גם הכיוון אליו פונה המרפסת ומידת החשיפה לשמש חשובים ובעלי השפעה. אם המרפסת שלכם פונה לכיוון מזרח או דרום האור והשמש משפיעים על הצמחים אחרת ממרפסת שממוקמת לכיוון מערב או צפון, אליו כמעט ולא מגיעות קרני השמש. לכן, לכל גינה יש את הצמחייה שמתאימה לה. יש צמחים שזקוקים יותר למים או צמחים שמתקשים לצמוח באקלים מסוים.

כמה דגשים שחשוב לזכור וליישם

מומלץ כמובן, לפני הכל, לתכנן את הגינה או הגג שלכם בהתאם לתקציב שעומד לרשותכם. אמנם כאשר התקציב פתוח, יש אפשרויות כמעט בלתי מוגבלות לעיצוב הגינה, אף גם בעלות נמוכה תוכלו להקים במרפסת או בגג שלכם גינה יפיפייה.

הקפידו להקצות סכום כסף לתחזוקת הגינה. זכרו שגם כאן, עלויות התחזוקה נגזרות מהתכנון הראשוני של הגינה שבו הוגדרו הרמה, טיבם של חומרי הגלם וסוג הצמחייה.

לסיכום, לא משנה באיזה עיצוב תבחרו, גינה מוצלחת תשרה עליכם תחושת נינוחות ורוגע ולא תפסיקו להתפעל ולהתאהב בה כל יום מחדש.

 

באדיבות אתר טוב תודה