המדריך לבחירת פתרונות מעץ לגינה שלכם

בונים בית קרקע? משפצים גינה? מעצבים גג של פנטהאוס? הכתבה הבאה הינה במיוחד עבורכם. ישנן אינספור פתרונות לעיצוב גינה ואינספור חומרי גלם בהם ניתן לעשות שימוש בעיצוב הגינה. בכתבה שלפניכם אנו נתמקד בעץ. העץ הינו חומר גלם טבעי אשר משתלב נהדר עם הנוף ומקנה תחושה של טבע גם אם מדובר בנוף עירוני. העץ נשמר לשנים רבות, ידידותי לילדים וניתן לייצר ממנו מגוון רחב של מוצרים, החל מדק לאורך כל הגינה ועד רהיטי גן מעץ.

דק לריצוף הגינה

אחד הדברים המהותיים המשפיעים על עיצוב הגינה הינו הריצוף פני הקרקע. האם נשתול דשא לאורך כל הגינה? בכך אנו עשויים לחייב את עצמנו בתחזוקה מתמדת של כיסוח הדשא, ניקוי העשבים וחשבונות מים שירקיעו שחקים בניסיון לשמור על דשא ירוק ורענן גם בימות הקיץ הישראלי. במידה והחלטנו לרצף האם נרצף עם אבן טבעית או שיש? עלות ריצוף אבן עשויה להיות גבוהה מאוד והתוצאה לא תמיד ידידותית לילדים.

פתרון מושלם לריצוף הגינה או המרפסת הינו דק מעץ. כל שעליכם לעשות הינו להחליט איזה מהשטח יהיה מרוצף בדק, האם הדק יכלול מפלסים? מדרגות עץ? האם הדק עתיד להקיף בריכה? בהתאם לצרכים האישיים שלכם תיבנה תשתית עץ אורן פיני. התשתית תקבע את גובה הדק. ההמלצה הגורפת הינה להקפיד על כך שגובה הדק יהיה נמוך מגובה פני הקרקע של ביתכם, כך נסייע לניקוז מי הגשמים מהבית החוצה. מעל תשתית העץ יונחו קורות הדק מסוג העץ הנבחר. בחירת העץ הינה החלטה הנובעת משיקולי תקציב וסגנון עיצובי. סוגי העץ הנפוצים בארץ הינם עץ אורן, עץ איפאה, עץ טיק, עץ אירוקו, ועוד… הנחת הדק תתבצע לאורך וזאת במטרה ליצור מראה נקי ומודרני ולרוחב כאשר יש שטח גדול מאוד לכסות. עם זאת אין סיבה להישאר מקובעים למה שמקובל ונהוג, בהחלט יש מקום למקוריות! היוועצו עם מעצב או אדריכל להתאמה מקסימלית של הדק לסגנון העיצובי של ביתכם והתאמתו לצרכים שלכם. זכרו כי גם העץ זקוק לתחזוקה שוטפת. חשוב לטפל בעץ לפחות פעם בשנה אחרת גם הדק הכי יקר יאבד את יופיו ויישחק.

לסיכום – הדברים החשובים ביותר עליהם יש לתת את הדעת בבואכם להתקין דק לגינה הינם איכות חומר הגלם, עיבוד החומר ואיש מקצוע בעל ניסיון להתקנה. מומלץ לרכוש את העצים ממקום מוכר בעל מוניטין ולוודא כי העץ עבר תהליכי חיטוי וציפוי להגנה מפני נזקי אקלים, מזיקים וריקבון.

פרגולה

וכעת לאחר שטיפלנו בנושא הריצוף, יש לדאוג לקירוי והצללה! בארצנו שופעת השמש, רוב השנה חם מאוד. אם לא נדאג להצללה נאותה בגינה היא לא תהיה שימושית. את הצל נוכל ליצור באמצעות פרגולה. גם כאן ישנן מספר אפשרויות. הפרגולה יכולה להיות מעץ, אלומיניום או מפלסטיק. ההחלטה לרוב תהיה החלטה הנובעת משיקולי עיצוב אבל עליכם לקחת בחשבון שמבני העץ עמידים ביותר לאורך שנים ומשתלבים בצורה הומוגנית יותר בגינה עם צמחייה ועצים בעוד שאלה מפלסטיק עמידים לפחות זמן ומשדרים מראה פחות טבעי.

פרגולה תוכל להיות מבנה עצמאי הניצב בגינה או כתקרה המחוברת לקיר בטון. בעל מקצוע מנוסה ידע לייעץ לכם ולמצוא עבורכם את הפתרון הנכון והמתאים ביותר לגינה שלכם.

שימו לב –  ישנם מקומות בארץ ומקרים מסוימים בהם נדרשים אישורי מהנדס לפרגולה. 

העצים המתאימים ביותר לבניית פרגולות הינם עץ אורן, עץ גושני ועץ דו שכבתי. גם במקרה של הפרגולה חשוב לוודא מבעוד מועד כי העץ טופל כראוי בתהליכי חיטוי וציפוי אשר יגנו עליו מפני פגעי מזג האוויר, מזיקים וריקבון.

בנוסף מומלץ לכסות את העליון השכבה העליונה של העץ עם שכבת בידוד להגנה מרבית מפני מי הגשמים. ועוד טיפ חשוב מאוד – שאפו להציב את הפרגולה במיקום אסטרטגי, כלומר כך שתכסה את החלק השימושי ביותר של הגינה.

אלה האלמנטים העיקריים של כל גינה, מעבר לכך ניתן לייצר מעץ גם רהיטים, אדניות לצמחים, גדרות עץ, אלמנטים עיצוביים שונים ועוד אלמנטים כיד הדמיון הטובה, אז היו יצירתיים ועצבו את הגינה המושלמת שלכם.

 

למידע נוסף על מוצרי פרגולות, דקים ושאר פתרונות מעץ לגינה באתר http://www.botvin.co.il/