בחירת עיצוב לריהוט גן

בתים הכוללים חצר פרטית נמצאים בנקודת פתיחה מצוינת: בכוחה של החצר להוות מקום מפלט מושלם בכל שעה ביום, לשמש פתרון אירוח מהשורה הראשונה ולכלול מעלות אסתטיות של ממש. ריהוט הגן מהווה את אחד המשתנים החשובים במשוואת העיצוב של כל חצר, באשר היא, מה שמסביר מדוע הוא מקבל לרוב תשומת לב ניכרת. לפניכם מספר טיפים חיוניים בדרך לבחירה המושכלת של הרהיטים המתאימים.

ראשית: החומרים המרכזיים בהם רצוי להשתמש

לא ניתן לדבר על ריהוט גן מבלי להתייחס לחומר הגלם ממנו הם עשויים: מה שמשפיע הן על העיצוב שלהם והן על הפונקציונליות שלהם. להבדיל מהמבנה שלריהוט משרדי, בו החומרים השולטים הם מתכת או עץ, החומרים הפופולאריים כיום בריהוט הגן הם הראטן או האלומיניום, כשגם אפשרות השילוב ביניהם קיימת. חומרים אלה מגלמים בתוכם תמורות חיוניות, עמידות גבוהה בכל תנאי מזג האוויר, מראה אופנתי וצעיר ושלל אפשרויות עיצוב והתאמה לצרכים.

חשוב להדגיש כי הבחירה בין החומרים הספציפיים צריכה להיעשות על פי הרצון העיצובי של בני הבית. ראטן, מעצם המהות שלו, מאפשר לספק לגינה אווירה כפרית של ממש, מה שמתאים כמו כפפה ליד לרצונות של לא מעט אנשים. מנגד, הבחירה בריהוט אלומיניום מעלה קונוטציות אחרות, של מודרנית ודינמיות, ולכן מתאימה לאנשים שמעוניינים שהמראה של הגינה שלהם יהיה צעיר ועכשווי ככל האפשר. בעת השילוב בין החומרים האלה, ניתן ליצור שלם הגדול מסך החלקים שלו.

חשיבותו של ריפוד

לא ניתן לדבר על ריהוט חוץ מבלי להכניס לתוך המשוואה את הריפוד, המציע מגוון רחב לא פחות של אפשרויות. מעבר לתפקיד המרכזי של הריפוד – לספק הגנה על הרהיטים ולהגדיל את אורך חייהם– בכוחו לשפר את המראה שלהם בעשרות מונים. ההחלפה הפשוטה של הריפוד מאפשרת "ליישר קו" עם טרנדים חשובים בתחום, כמו גם לרענן את המראה של הגינה כולה בעשרות מונים. אפשר לצבוע כיום ריפוד בצבעים, טקסטורות ודוגמאות שונות, ובכך להתאים אותו לטעם העיצובי של בני הבית.

הצבע כן קובע

בהמשך לסעיפים הקודמים, מבחינה עיצובית תשומת לב ניכרת צריכה להינתן, ובצדק גמור, לצבעים של הרהיטים, או לחילופין של הריפודים שלהם. מהבחינה הזו, אין תשובה חד משמעית, שעה ש(כמעט) כל צבע הוא בגדר אפשרות. יחד עם זאת, גם כאן ניתן להצביע על טרנדים משמעותיים, דוגמת זה של הבחירה בגוונים טבעיים ככל האפשר: גווני ירוק או חום, למשל. המטרה בכך היא להפוך את האווירה בגינה לרגועה פי כמה, כאשר רהיטים בצבע הזה משתלבים היטב עם פריטים אחרים שבוודאי יימצאו בתוכה. לצד אלה, בחירה נפוצה כיום היא בצבעים עזים באופן יחסי, המפגינים נוכחות של ממש בשטח, דוגמת טורקיז, כחול ים, צהוב חלמון, אדום וכיוצא בזה. רצוי, יחד עם זאת, שלא להעמיס את הגינה בצבעים, מה שעלול ליצור מראה מבולבל ועמוס מדי

מיקום הרהיטים במרחב

מעבר לסוגיות ה"טכניות" הנוגעת לרהיטים עצמם, חשוב לתת את הדעת על האופן בו ממקמים אותם בגינה, או אפילו על מספר הרהיטים הנכנסים לתמונה. מעבר לשימוש המיועד של בני הבית, יש צורך להתחשב בשטח הגינה הכולל. האתגר העיקרי, שאינו פשוט כלל וכלל, הוא ליצור את האיזון המושלם. מצד אחד, למקם פריטים בכמות מספקת לאורך הגינה, מה שיביא לכך שהמראה שלה לא יהיה ריקני ודל. מן העבר השני, עומס יתר עלול להביא לכך שהמראה של הגינה יהיה צפוף, או אפילו לכך שיהיה קשה להשתמש בה באופן ראוי: חשבו על גינה שבה אין מספיק שטח למשחקים או להתרוצצויות של הילדים