עיצוב גינות בעזרת אדריכלים המשלבים ריהוט גן

כשאנחנו מתכננים או בונים בית חדש, אנחנו משקיעים הרבה מאוד אנרגיה ומשאבים בעיצוב הבית, על מנת שיהפוך לבית החלומות עליו חלמנו כל הזמן. אנו משקיעים בעיצוב אדריכלי של המבנה, בעיצוב פנים של חדרי הבית, קונים רהיטים ותמונות וחושבים לעומק על כל פרט, מהקטן לגדול. עם זאת, חלק אחד בעיצוב הבית נוטה להישכח, והוא- הגינה הביתית. הגינה היא חלק בלתי נפרד מהבית, יש לה מטרה פונקציונלית וגם מטרה עיצובית ואסתטית והיא יכולה לשמש עבורנו כמקום מפלט ומרגוע בסופו של יום, לכן לא כדאי להזניח את עיצוב הגינה ולהשקיע בה ממש כמו שאנחנו משקיעים בעיצוב הבית ולשלב בה ריהוט גן.

כדאי לזכור, שכמו תכנון הבית, גם עיצוב הגינה דורש תכנון מקדים וקפדני, ומומלץ להיעזר באנשי מקצוע כמו אדריכל נוף או מעצב גינות לצורך כך, כדי שיוכל להתאים ריהוט גן מעוצב לסגנון של הגינה. עיצוב גינה מקצועי אמנם דורש השקעה כספית, אך הוא מעניק לכם סביבה יפהפיה ומעוצבת, והוא אף מעלה את ערך הנכס שלכם.

תכנון הגינה

לפני שניגשים למלאכת עיצוב הגינה, כדאי לחשוב על מספר דברים, כמו למשל: איזה תקציב עומד לרשותכם, מהם הרצונות שלכם או הטעם שלכם, איזה צמחים ועצים אתם אוהבים ואילו אלמנטים הייתם רוצים לשלב בגינה (ספסלים, בריכת שחייה, דקים, וכד'). כדאי גם לחשוב אילו שימושים יהיו לגינה: אירוח, מסיבות, ברביקיו, משחקי ילדים, מדיטציה וכד'.

בעל המקצוע שאחראי על עיצוב הגינה שלכם יתחיל בדרך כלל בהכנת שרטוט שיכלול את מימדי הגינה ופרטים נוספים כמו כיווני אוויר, אור, איזורי שמש ישירה, סוג הקרקע וכד'. את השטח המיועד מעצב הנוף מחלק לאיזורים שונים, המותאמים לדרישותיכם ולתנאי השטח: כניסה, שבילי גישה, מדשאות, פינות ישיבה, סלעיות, עצים גבוהים, שיחים נמוכים ועוד. קיימות אפשרויות עיצוב גינה רבות ומגוונות, אך יש להתחשב בגודל הגינה, בסביבה הגיאוגרפית ובתקציב.

השקיה

במהלך העבודה בוחר המעצב את אמצעי ההשקיה המתאימים ביותר לתוואי הגינה, תוך שימת דגש על תפעול נוח ופשוט ואפשרויות תחזוקה קלים. התאמת מערכת ההשקיה לחלקי הגינה השונים הוא מהלך הכרחי ומשמעותי מאוד: צמחים שונים זקוקים למינון מתאים של השקיה כדי שיצמחו בצורה אופטימלית. דשא ועצי פרי למשל דורשים כמויות גדולות של מים, ואילו צמחים אחרים עלולים להינזק מכמויות מים גדולות מדי.

בחירת צמחייה ואלמנטים עיצוביים

בשלב בחירת הצמחייה על מעצב הגינה להתחשב ברצונות הלקוח, אך גם בנתונים הפיזיים של הגינה, כמו: איזורים החשופים לאור, לשמש או לרוח, איזורים שצריכים לקבל צל, התאמת הפרחים לעונות השנה, מידת הצמיחה של השורשים, הרמוניה של הצבעים, תחזוקה קלה או מורכבת ועוד.

בנוסף, ניתן לשלב בגינה אלמנטים שונים שייצרו גינה מיוחדת ובעלת אופי. אפשר להשתמש במגוון אלמנטים, כמו: אבנים מיוחדות, סלעיות, חומרי חיפוי, טוף או שבבי עץ, ספסלים, מיטות שיזוף, דקים, פרגולות, בריכות דגים ועוד.

 

עיצוב גינה הוא תהליך מעט מורכב המצריך ידע של בעל מקצוע. תחום אדריכלות הנוף הוא תחום שנמצא בצמיחה והוא הולך יד ביד עם אדריכלות מבנים. עיצוב הגינה הוא חלק בלתי נפרד מעיצוב הבית ולכן רצוי להיעזר באדריכל נוף או מעצב גינות מקצועי בעל ניסיון וידע בתכנון, הקמה ותיחזוק גינות.