בניית סוככים בגינה – האם דרושים היתרי בנייה?

“רפורמת הפרגולות” החדשה (תיקון לחוק התכנון והבנייה), שנכנסה לתוקפה בתחילת חודש אוגוסט 2014, מקלה מאוד על הקמה של מבנים שמוגדרים כבניה קלה ובכלל זאת גם פרגולות וסוככים.

מבנה קל הוא מבנה שעשוי מחומרים קלים, חומרים אשר הצפיפות שלהם מוגדרת כפחות מחמישים קילוגרם למטר רבוע. לאור זאת ישנם ברשימת החומרים האלו גם חומרים כגון אלומיניום, עץ ופלסטיק מסוג PVC – בדיוק אותם חומרים אשר מהם גם מייצרים לרוב את השלד ואת הגג של מרבית הסוככים ואמצעי ההצללה הנפוצים.

כיצד מוגדר סוכך לפי הרפורמה בחוק?

לפי התיקון בחוק התכנון והבנייה, סוכך מוגדר כמבנה אחד המחובר באחת מן הפאות שלו למבנה אחר, וזאת בתנאי שלא יבלוט ליותר משני מטרים אל מחוץ למבנה, או ליותר מ – 50 ס”מ כאשר הוא מקופל – כך שהחוק בהחלט מתחשב גם במרבית סוגי הסוככים הקיימים בשוק אשר מאפשרים קיפול ופתיחה, ועל כן צריך קודם כל לחשב מהו גודל היציאה שלהם במצב רגיל ובמצב מקופל עוד לפני שמתכננים את ההקמה שלהם. אנחנו כמובן ממליצים על גזיבו לגינה שזה הפתרון האופטימלי במקרה כזה.

מהו תהליך ההקמה המקוצר של הסוכך על פי התיקון לחוק?

על מנת שמבנה מסוים יוכל להיבנות ללא היתר כלל, עליו להיות כזה שאינו פוגע במרחב הציבורי והגודל שלו הוא עד 25 מ”ר (עד 20 מ”ר לפרגולה) – אז תהליך האישור הוא למעשה אוטומטי ואין צורך ליידע את הרשויות.

חשוב לציין שישנם גם סוככים מיוחדים שלא נתמכים על ידי קירות והם נחשבים למעשה לפרגולות. בין היתר, ישנם תחת הגדרה זו לא מעט סוככים עם שלדת אלומיניום וגג PVC, כדוגמת “סנטק”.

מלבד סוככים, כלולים בהיתר החדש גם סגירות חורף אחרות, כמו למשל חלונות נופלים או צדדיים (סוכך שאינו עליון), מחסומי חניה ושערים חשמליים לחניות, קונסטרוקציות למזגנים וכמובן מבנים המוצבים על גבי גגות כמו לדוגמה דודי שמש, מתקנים סולאריים, אנטנות וצלחות לווין פרטיות.

קירוי והצללה לשטח רחב – בין 25 ל-50 מ”ר

לעומת המצבים שתיארנו עד כה, אם מדובר במבנים שגדולים מ – 25 מ”ר, אז כבר נדרש אישור בניה של מהנדס שיכול להעיד על כך שמדובר במבנה יציב שעומד בכל תקני הבטיחות הנדרשים. מלבד אישור המהנדס, צריך לשלוח גם תוכנית המציינת היכן בדיוק יוקם המבנה על גבי המגרש או בקומה ספציפית ולעיתים אף לקבל את אישורים של שאר הדיירים ו / או נוסח טאבו (למשל, אם מדובר בבניין משותף).

החדשות  הטובות הן שגם תהליך האישור הזה  הוא קצר למדי ואם הרשות המקומית לא מגישה  את התנגדותה לבניה תוך כ – 45 יום, הדבר נחשב למעשה כאישור אוטומטי לבנייה.

ישנם אף כאלו שבוחרים לשלוח את האישור רטרו-אקטיבית לאחר שהבנייה בוצעה בפועל, אך מכיוון שמדובר בלאו הכי בתקופה קצרה יחסית, לעיתים עדיף ללכת על בטוח ולא להיקלע למצב בו יהיה צורך לפרק מבנה חדש ולבנות אותו שוב, דבר שכמובן יוביל לבזבוז הן של זמן והן של כסף.

לפרטים נוספים על איטום גגות פנו לחברת א.א זוהר