מערכת מז"ח לגינה

ראשית מה זה בכלל מז"ח? התשובה היא מניעת מים חוזרים כגון מים עכורים, או מים למערכות אחרות שמיועדות לחקלאות, דישון גינה ,מערכות הסקה וכדומה.

ניתן למצוא היום מערכות מים רבות אשר משלבות, בין מי שתייה לבין מים מהולים בחומרים שונים אשר מסוכנים לבריאות. כאשר מתקינים מערכת מז"ח מורשית על פי משרד התקנים הישראלי ומשרד הבריאות, הרבה יותר בטוח ובריא להשתמש במים בכל עת.

ביו המערכות הנפוצות למז"ח, ניתן למצוא את האל חזור הכפול, אשר מכיל וואקום טעון קפיץ שמונע זרימה חוזרת ובעל אזור לחץ מופחת ומרווח אוויר. כל מערכות השונות של מז"ח מקנות רמת ביטחון אחרת כאשר משרד הבריאות הוא זה שיקבע בסופו של דבר את הקריטריונים אשר על  פיהם ניתן לעשות שימוש בכל מערכת מז"ח קיימת בתחום.

 

 

בדיקת המז"ח בהתאם לתקן

בכל מה שקשור לחיטוי מאגרי מים שנושאים תווי תקן, חייבים להיות תו תקן ישראלי ובאישור משרד הבריאות – היות ולא כל מערכת מז"ח עשויה להיות מתאימה, במיוחד למפעלים, אשר מחויבים בהתקנת מערכת מז"ח. על פ כל התקנות של משרד הבריאות, חובה לבצע בדיקת מז"ח מלאה אחת לשנה ע"י בודק מוסמך המתמחה בתחום. התאמה של מערכות המז"ח השונות, תיקבע על פי מידת הסיכון לזיהום המים. ישנן חברות המתמחות ומורשות להתקנת מערכת עבור מז"ח וכן בודקים מקצועיים, אשר יתאימו במיוחד את המערכת לצרכים על פי הבדיקות שביצעו.

 

 

ניהול מעקב מסודר

מומלץ לנהל מעקב מסודר אחר בדיקות המז"ח באמצעות פנקס בדיקות. בפנקס זה יירשמו תאריכי הבדיקות שנערכו, התוצאות של הבדיקות והחתימה של  המתקין המוסמך. כל בעל עסק, חייב לשמור על הפנקס בתחום בית העסק. יש לציין, כי בודק מז"ח או מתקין מערכת מז"ח, חייב להיות בעל הסמכה ממשרד הבריאות. יש לוודא כי אם החלפתם או מעוניינים החליף או התקין מעכת למז"ח, לוודא כי המערכת עומדת בדרישות משרד הבריאות, או אפילו מנופקים על ידן.

 

גם במערכות ההשקיה בגינות ובגנים יש לבדוק כי ישנה מערכת של מז"ח. התפקיד של המז"ח שמורכב משני שסתומים אל חוזרים ותא לחץ מופחת, הוא למנוע אפשרות של כניסת חומרים זרים למערכת המים המקומית. גם מבחינת ההשקיה של שטחים חקלאיים, ישנו חוק, המורה כי חובה להתקין מז"ח בכל מערכת השקיה שנעזרת בדישון.