כך תעצבו גינה שמתאימה לכם באמת

אנשים רבים מספרים כי אחת הטעויות הגדולות שעשו בחייהם הייתה קשורה בעיצוב הגינה שלהם. רגע לאחר שנכנסו אל הבית החדש, נרגשים ונלהבים מהגשמת החלום חלום רכישת הבית וגם חלום הגינה הפרטית החלו להשקיע משאבים אדירים ברכישת עצים, פרחים, ריהוט גן וכל מה שנלווה לעולם הססגוני והנפלא הזה. הבעיה היא, שבהיעדר תכנון מוקדם וללא מחשבה קל מאוד ליפול ולעשות את כל הטעויות הגדולות, ובראשן רכישת ציוד יקר ללא כל צורך ממשי בו. אם כן, רגע לפני שאתם רוכשים מערכת ישיבה גדולה מדי או ערסל שאין לכם מקום עבורו, הנה הדרך הנכונה לתכנן את הגינה שלכם.

 

הגדרת הצרכים

נתחיל בהגדרת הצרכים שלכם, וכאן חשוב שתבחנו את מלוא השטח הקיים בצורה רציונאלית ככל האפשר. נסו להגדיר מה אתם רוצים האם יש לכם צורך בפינת אירוח, האם תרצו ערוגת תבלין או שמא אין לכם כל תכנון לבלות בגינה או לארח בה? מי שמארח לעיתים קרובות זקוק לגינה מטופחת ולריהוט גן מתאים, ומכאן שמידות החלל הן הנושא המרכזי. סרקו את השטח, קבעו פינה מוצלת יחסית שבה תציבו את ריהוט הגן ולאחר שתדעו כמה שטח פנוי נותר לצרכי גינון תוכלו להיעזר גם באנשי מקצוע ומומחים כמו דרור ישראל שיעזרו לכם לבחור בדיוק את מה שאתם צריכים. אם אין לכם רצון או אנרגיות להשקות את הגינה מדי יום, למשל, תצטרכו לבחור צמחיה שאינה מחייבת השקיה יומיומית או לחלופין, תוכלו להתקין מערכת השקיה אוטומטית. לכל סוגיה יש פתרון, אבל אתם קודם כל צריכים לזהות את הצורך שלכם.

 

התמודדות עם נושאי תחזוקה

 

בתוך התהליך הזה חשוב לזכור גם עוד צורך אחד משמעותי מאוד, שרלוונטי לא רק לבחירת הריהוט שלכם אלא גם לבחירת הצמחים, העציצים והפרחים שתציבו, והוא נושא התחזוקה. ריהוט מעץ עשוי לדרוש מכם שמן מפעם לפעם, ריהוט מתכת מחייב כיסוי מתאים לעונת הגשמים, ואילו צמחים מסוימים עשויים להזדקק לטיפול מיוחד, מעבר לחשיפה התדירה למים ושמש. בנוסף, אל תשכחו שהתנאים במקום עלולים להשתנות מדי יום ואף מדי שעה. כך, אם אתם מארחים לרוב בשעות הצהריים כדאי שתדעו מראש איפה צפויה להיות השמש בשעות אלו ואיזו פינה היא העדיפה לאירוח. אם תדעו זאת מראש תוכלו לעצב את הפינה הזו מבעוד מועד, ולהימנע מהפתעות לא נעימות שתארחו חברים ותגלו שפינת הישיבה ממוקמת בדיוק תחת השמש הקופחת, וגם הפרגולה היפה שלכם לא תעזור.