טרמפולינה: צריך לדעת להשתמש בה

לפני שבועיים וחצי בערך שודרה תוכנית הטלוויזיה “המגזין עם אושרת קוטלר”. אחת הכתבות במגזין עסקה בפציעות המתרחשות על בסיס כמעט יומיומי, בעקבות שימוש שגוי בטרמפולינות ביתיות.

יש שיגידו שהכתבה הייתה מגמתית מדי, והציגו בה רק את הצדדים הבעייתיים – בלי לתת פתרונות אמיתיים. בהחלט יש כללי התנהגות והתנהלות לשימוש בטוח בקפצת (כן, ככה קוראים לזה בעברית). להלן מקבץ המלצות לשמירה על היקרים לנו מכל, לשימוש בטוח ומהנה בטרמפולינה:

1. רשת

כל יצרן או ספק של קפצות שמכבד את עצמו ואת לקוחותיו, מספק מוצר הכולל רשת ביטחון והגנה. ודאו שהרשת בגובה 2.2 מטרים לפחות, ושהיא מחוברת ומהודקת היטב סביב משטח הטרמפולינה (משכו אותה מספר פעמים כדי לוודא את חוזקה ואת עמידותה). בדקו שאין ברשת חורים, שעלולים להחליש אותה ולגרום לקרעים גדולים שבעצם הופכים אותה לחסרת תועלת. אם מצאתם חורים – אפשר וחובה לתקן אותם.

יש טרמפולינות רבות המגיעות ללא רשת, והפיתוי להשתמש בהן כמות שהן הוא גדול (במיוחד אצל ילדים). בתור המבוגרים והבוגרים ההחלטה תלויה בנו. אם לא נאפשר להם לקפוץ בלי רשת ביטחון, הם יתרגלו להבין שזה פשוט חובה.

2. ריפוד

יש לוודא שהקפיצים המחברים את המשטח לשוליים, מרופדים היטב. קפיצה או נפילה על קפיצי טרמפולינה חשופים עלולה להיות מכאיבה ואף מסוכנת. הריפוד שוי בדרך כלל משכבות עבות במיוחד של ספוג וחומרים פלסטיים רכים (כגון ניילון עמיד). ודאו שהריפוד סביב הקפיצים וסביב שולי משטח הקפיצה תקין, ושאין בו חורים שדרכם בולטים חלקי מתכת מסוכנים.

3. רגליים

בהתחלה זה אולי נשמע מצחיק, אבל צוחק מי שצוחק אחרון. ככל שלטרמפולינה יש יותר רגליות העשויות מתכת עמידה, כך היא נחשבת בטוחה יותר. כדי להיות בטוחים שרכשתם מוצר בטיחותי, ודאו שיש לפחות 12 רגליים לטרמפולינה שלכם, תלוי בגודל ובקוטר המשטח. אם לטרמפולינה יש רגלית עקומה אחת או יותר, משמע שחובה לתקן או להחליף אותה ואסור להשתמש בקפצית עד שעושים זאת.

4. משקל

מכיוון שלכל פעולה יש גם פעולת נגד, חשוב שהטרמפולינה תוכל לעמוד בעומסים ובלחצים המופעלים עליה. לשם כך על הטרמפולינה עצמה להגיע במשקל של לא פחות מ-80 קילוגרמים. כדאי מאוד לוודא זאת מראש כבר במעמד הרכישה ו/או הייעוץ.

5. משטח

משטח הקפיצה נושא בעומס רב, והוא אחד מהרכיבים הנוטים להתבלות מהר בכל טרמפולינה. ודאו בעין בוחנת שמשטח הקפיצה תקין ואין בו פגמים, קריעות או חורים. אל תתביישו להתעכב על כל פגם, כי בסופו של דבר זו הבטיחות של ילדיכם ושל אחרים הבאים ליהנות בחצר ביתכם.

6. אחריות

הטרמפולינה שמצאתם מגיעה בלי אחריות? מומלץ לוותר ולמצוא אחת אחרת. קפצית היא מוצר שמתבלה מהר מאוד. הקפיצות, העומסים והלחצים יוצרים בלאי כמעט בכל חלקי המוצר, ובעיקר ברשת ההגנה, במשטח הקפיצה ובמגני הקפיצים. שאלו לכמה זמן תקפה תעודת האחריות והאם היא כוללת חלקי חילוף לרכיבי הטרמפולינה העיקריים הללו.

מעבר למצבה הטכני של כל טרמפולינה, כדאי ורצוי להיצמד להנחיות הבטיחות לקופצים, ובמיוחד לילדים:

·   כשמישהו נוסף עולה לטרמפולינה, כולם מפסיקים לקפוץ ונותנים לו לעלות.

·  בזמן הקפיצה לא לנסות תרגילים אקרובטיים מתוחכמים, אלא לקפוץ ישר.

·  לא להעלות יותר מכמה אנשים על משטח הקפיצה בו-זמנית (תלוי בגודל המשטח).

·  ילדים ובני נוער מתחת לגיל 18 יכולים לקפוץ רק עם השגחת מבוגר בסביבה.

נשמח לשמוע עצות מעשיות נוספות לשמירה על בטיחות עם טרמפולינות

 

באדיבות חברת איסמור, יבואנית מובילה של טרמפולינות בטיחותיות.