טיפים לבחירת אדריכל לעיצוב המגרש הביתי

לצורך עיצוב ותכנון מקצועי של הבית והגינה, כדאי לשקול להיעזר בליווי מקצועי של איש מקצוע מתחום האדריכלות או עיצוב פנים, שיסייע לכם בתכנון החלל הפנימי של הבית, לרבות עיצוב הגינה בהתאם לסגנון הרלוונטי מבחינתכם. ייעוץ מקצועי לאורך כל שלבי הפרויקט עשויים לחסוך עלויות מיותרות במסגרת תכנון מקצועי שיענה על הצרכים במגרש הביתי ויתחשב במגבלות התקציב הקיימות. התכנון יכלול, בהתאם לאופי הפרויקט, הריסת המבנה ובניית קירות בהתאם לתכנון החדש, ימשיך בבחירת חומרי הגלם, תכנון המטבח, הריצוף, האינסטלציה, מיזוג האוויר, החשמל והתאורה ויסתיים בהכוונה וייעוץ בכל הקשור לבחירת  הריהוט והפריטים הדקורטיביים המשלימים בכל חדר בבית. לייעוץ מקצועי יש תפקיד משמעותי בהצלחת פרויקט עיצוב הבית ולכן כדאי לבחור את איש המקצוע הנכון ביותר שיבצע את מלאכתו נאמנה עד לסיום הפרויקט. להלן מספר קווים מנחים לבחירת מעצב/ אדריכל לעיצוב הבית:

האם לבחור אדריכל או מעצב פנים?

במידה ומה שנדרש מבחינתכם הוא לעצב מחדש את פנים הבית והגינה ללא צורך בקבלת היתרי בנייה מיוחדים, הרי שתוכלו להיעזר באיש מקצוע בעל הסמכת עיצוב פנים כמו מעצבת פנים מנוסה ומקצועית. עם זאת, במקרה שיידרשו היתרי בנייה מהרשויות המקומיות, הרי שרק לאדריכל מורשה יש את הסמכות הרשמית לייצג אתכם מולם ולכן אדריכל עצמאי או ליווי של משרד אדריכלות ועיצוב פנים יוכל לענות על הצורך בצורה המיטבית. ליווי כפי שנאמר, יאפשר לצלוח את מלאכת עיצוב פנים הבית והגינה שתתחשב בפונקציונאליות של המבנה, בהיבטי הבטיחות ותסתמך על תקנות חוק מחייבותבהקשר. בהקשר לשירותי אדריכלות לייצוג מול הרשויות, הרי שחשוב לבחון באיזו מידה האדריכל מנוסה בהגשת בקשות להיתרי בנייה ועדיף מול הרשות המקומית באזור מגורכם.

המלצות קודמות, מוניטין והוכחות בשטח

בין אם תבחרו להיעזר באדריכל או מעצב פנים, הרי שכדאי להעדיף אנשי מקצוע מנוסים ומוכרים בתחומם. כדאי להיעזר בהמלצות אישיות של לקוחות שהתנסו בשירותיהם המקצועיים ובדרך זו תוכלו למקסם את הסיכויים להשגת אנשי מקצוע בעלי מוניטין ולצפות בפרויקט קודם פרי עבודתם. במידה ואין המלצות אלו נגישות מבחינתכם, כדאי לאסוף פרטים אודות אנשי מקצוע מנוסים ברשימות איגודים מקצועיים בתחום העיצוב ואדריכלות או באינדקסים מוכרים באינטרנט. לגבי אלו, כדאי להתרשם באתרי הבית מסגנון ואופי עבודתם ולקבל מידע אודות ניסיונם, פרויקטים קודמים להם היו אחראים וההכשרה וההסמכה הרלוונטית המוכחת. גם במקרה ואיתרתם את איש המקצוע שלא דרך המלצות קודמות, בקשו ליצור קשר עם ממליצים ובחנו אפשרות להגיע להתרשם מפרויקט שלקחו בו חלק כדי לעמוד על איכות עבודתם.

היכרות פנים אל פנים

בשלב סינון מתקדם, בהקשר למועמדים מנוסים ובעלי הכישורים והניסיון הנדרשים, כדאי לקבוע פגישת היכרות בה תוכלו לקבל מידע מורחב אודות פעילותם המקצועית, להתרשם מתיק עבודות מוחשי, לבצע תיאום ציפיות הכולל את התייחסותם לחלקם בפרויקטים, מידת הפניות שלהם וחלקכם בכוח. במעמד הפגישה פנים אל פנים תוכלו לעמוד על מידת הכימיה ביניכם ותחושת הפתיחות שהינה מתחייבת לצורך שיתוף פעולה ממושך הכולל ייעוץ והכוונה. לאחר קבלת ההחלטה לגבי איש המקצוע הנכון ביותר על סמך מכלל המרכיבים והמידע שנאסף, חשוב לחתום על חוזה השכרת שירותים/ חוזה אדריכלי רשמי הכולל את שכר הטרחה ומועדים לתשלום, לוחות זמנים מוגדרים וחריגות מהם, סמכויות וכל פרט שנסגר בעל פה כדי שיהיה לזה ערך משפטי תקף ולצורך הבהרת הפרטים.

 

למידע נוסף אודות סגנונות עיצוב הבית וכתבות מקצועיות בתחום האדריכלות באתר http://www.doritsela.co.il/