הדברה לגינה

עונת הקיץ היא העונה הטובה ביותר ליהנות מהגינה הביתית. אך, עם בואה של העונה החמה מגיעים אל הגינה גם שלל של מזיקים, כדוגמת נמלים וכנימות, המאיימים לזרוע הרס ברהיטים, בפינות החמד ובצמחייה מאחר והם נפוצים יותר בסתיו, באביב ובקיץ.

על-מנת להיערך בהתאם לשימור הגינה יש להכיר היטב את המזיקים, לדעת מהי המחזוריות שלהם, מהם נקודות התורפה הנמצאים בגינה ואיזה סוג של הדברה כדאי ליישם. הדרך הטובה ביותר להרחיק מזיקים היא על ידי פעולה מניעתית הניתנת לביצוע באמצעות הדברת נמלים וחרקים נוספים אשר מקבלים את מקור המזון העיקרי שלהם מן הגינה.

שיטות הדברה לגינה

הדברה ירוקה

· הדברה ירוקה פועלת באופן מגן על הגינה בצורה טבעית יותר מאשר בהדברה כימית. בהדברה ירוקה ישנו שימוש בפרטואידים אשר מקורם מגיע מצמחים, אך הם מכילים חומרי הדברה כימיים ברמת רעילות נמוכה ביותר.

· אחד היתרונות לשימוש בחומרי הדברה ירוקים הוא היכולת שלהם להישאר לטווח ארוך יותר על פני השטח ולא לחלחל אל תוך האדמה בצורה מהירה כמו בחומרי הדברה כימיים הנספגים ישירות אל הצמחים והקרקע.

· יתרון נוסף בשימוש בהדברה ירוקה הוא יכולת הפגיעה הנקודתית במזיק ספציפי. לכל מזיק יש את חומר הריסוס, ג’ל או הפיתיון שלו ובכדי לייעל את ההדברה בגינה מומלץ להזמין מדביר מקצועי ומוסמך לטיפול בחומרי הדברה ירוקה.

הדברה כימית

· בעבר, השימוש בחומרי הדברה כימיים היה נפוץ ביותר, אך עם השנים התגלו נקודות התורפה המזיקות של השימוש בחומרים אלו. מעבר לפגיעה בסביבה, השימוש בחומרי הדברה כימיים פוגע רבות גם בבריאות האנשים ובעלי החיים הסובבים.

· תהליך ההתפרקות של חומרי הדברה כימיים איטי מאוד ויש להם נטייה לחלחל אל מי תהום ולהגיע אל מקורות מים רבים וכתוצאה מכך גם לפגוע באורגניזמים אחרים החיים בסביבת האדם.

· השימוש בחומרי הדברה כימיים מעודד את העמידות של המזיקים לחומרים אלו. עובדה זו מגבירה את השימוש בחומרי דישון ומעלה את הצורך בטיפול חזק יותר בגינה.

· רצוי להשתמש בחומרי הדברה כימיים המוטמעים דרך השורשים ואינם דורשים ריסוס. פעולה זו מומלצת אם בכל זאת עלתה הבחירה להשתמש בהדברה כימית.

שיטות להדברת עצמית של הגינה

· שתילה של צמחים מרחיקי חרקים כמו נענע, עירית, מרווה וצמחי תבלין שונים אשר ריחם חזק מאוד והם מנטרלים את הופעתם של מזיקים. בצמחי התבלין הללו ניתן גם להכין חומרי הדברה ביתיים על-מנת לבצע ריסוס לחלקו הפנימי של הבית וגם לחיצוני.

· הוספת חרקים לגינה הוא פתרון יעיל במיוחד כאשר מדובר בהופעתן של כנימות. חרקים, כמו חיפושיות, טורפים את הכנימות, בולמים את תהליך ההתפשטות שלהן במהירות ומייעלים את כל המערכת האקולוגית מבלי לפגוע בה.

· צמח השום הוא דוחה חרקים טבעי ושתילתו בגינה, פיזורו מעל צמחים או רכישה של חומרי הדברה המתבססים עליו, ימנעו כניסה של מזיקים לתחום הגינה.

· תלייה של מלכודות לזבובים ברחבי הגינה ימנעו נזק וריקבון לעצי פרי. המלכודות מושכות את זבוב הפירות הים תיכוני, שהוא הזן הנפוץ ביותר בארץ, בעזרת פיתיון ביולוגי הנמצא בתוכן ולוכדות אותם. עקיצתו של הזבוב היא זו הגורמת לריקבון הצמחים ונשירת פירות לאדמה.

· דרך נוספת להדברה עצמית של הגינה היא השימוש בטבק. בעולם ישנו שימוש נרחב מאוד בחומרי הדברה המבוססים על טבק בעיקר במקומות בהם ישנם נגעים הרסניים של זחלים ותולעים. יש לזכור כי השימוש בטבק כחומר הדברה אסור על צמחי מאכל מפאת הסכנה כי הוא יחדור אליהם.