טיפוח גינה ירוקה בקיץ איך עושים זאת נכון?

כדי לשמור על גינה ירוקה גם בעונת הקיץ החמה, חשוב להקפיד על כך שכל חלק בגינה, החל מהמדשאה, ריהוט גן יוקרתי וכלה בסלים התלויים, יהיה נתון תחת משטר מים קפדני מתאים.

איך לשמור על צמחייה ירוקה

הנה כמה הצעות שימושיות להשקיה, שיבטיחו שהצמחייה בגן תקבל את כמות המים שהיא זקוקה לו:

1.  בדקו שאותן מערכות השקיה ממוחשבות שהתקנתם בגינה, אכן פועלות כראוי. וודאו שאין סתימות בטפטפות ובמתזים המוסתרים מן העין, ושהמים מצליחים להגיע לכל פינה וצמח שזקוקים להשקיה.

2.  בדקו אם צינור הגינה לא ניזוק מהשמש. בשמש הישראלית, צינור הגינה עלול לסבול מבלאי לאחר מספר שנים מועטות של שימוש. אין משהו יותר מתסכל מצינור מים שמתפוצץ ומתחיל להתיז מים לכול עבר כאשר אתם לא בבית.

3.  מומלץ לרכוש ברז מים עם טיימר. זכרו את הגבלות ההשקיה במשך שעות היום הלוהטות, למניעת בזבוז מים. השקיה בשעות הבוקר מיטיבה עם הצמחים שלכם, לכן מומלץ להפעיל את טיימר ההשקיה בשעות הבוקר המוקדמות, לפני שאתם יוצאים לעבודה. הטיימר כבר יעשה את שלו ויפסיק לפעול בשעה שכיוונתם מראש.

4.  יחסית לכול השיטות האחרות – בחום הקיץ הכבד שמאפיין את ישראל – טפטפות הן הדרך היעילה ביותר להשקיית צמחי הגינה. קחו בחשבון שכאשר מזיזים את הטפטפות, לוקח קצת זמן עד שמערכת השורשים של הצמח מתרגלת למקור המים החדש. לכן, מומלץ להימנע מפעולה שכזו בעונה החמה של השנה.

5.  נסו להימנע מהשקיה בשעות הלילה המאוחרות, כדי למנוע התפתחות של פטריות מזיקות.

איך להשיג גינה פרחונית וצבעונית בקיץ

פרחים עמידים וחזקים יכולים לעמוד היטב גם במצבים שבהם קרני השמש החמות חורכות את הגינה במשך היום.  יש לא מעט פרחים שדורשים מעט מאוד טיפול, והם יכולים להוסיף יופי וצבעוניות לגינה שלכם גם בעונת הקיץ. הנה כמה מהם:

חמנית (חמנייה) – פרח צהוב וגדול זה יקשט את הגינה שלכם ויהפוך אותה לפנינה ציורית. אגב, זו הזדמנות לבדוק את המיתוס במו עיניכם ולראות, אם אכן פרח החמנייה עוקב אחרי תנועות השמש ומסתובב במהלך היום לעבר השמש.

לגרסטרמיה – פרח זה מתאים מאוד לגינה קטנה. תקופת הפריחה של הצמח היא ארוכה ומופיעה במגוון של צבעים. הלגרסטרמיה הוא פרח חסכני במים, מתאים מאוד לעונת הקיץ, צמח מרשים ודקורטיבי שיוסיף יופי לכול גינה.

חלבלוב קוצני – צמח זה הוא בעל כושר הישרדות ראוי לציון. הוא יכול להגיע לגובה של כ-50 סנטימטרים, ואם תשלבו גוונים שונים של חלבלובים, תקבלו משטח צבעוני יפהפה.

אבלמוסקוס (פרח המשי) – פרח אדום ומקסים שדורש צל חלקי ושמש. עונת הפריחה שלו היא באביב ובקיץ. זהו צמח חד שנתי, ירוק עד בעל קצב צימוח מהיר שמגיע לגובה של כ-50 סנטימטרים. הוא דורש השקיה מרובה ורגיש למליחות ולקור.

בשמת הגינה – צמח שפורח בשלל צבעים באביב ובקיץ, בתנאים של צל חלקי או שמש. פרחי בשמת דורשים השקיה מרובה והם רגישים לקור ולמליחות. אפשר לשתול אותם בעציץ או בערוגה בגינה.