גידול ירקות בבית – שיטות הגידול המומלצות

דמיינו לעצמכם מצב בו תוכלו לקטוף בביתכם ירקות טריים ואורגניים ללא שום חומרי הדברה, ובתוך שניות להעבירם לצלחת האישית שלכם. ואולי אף לשדרג את המראה והטעם באמצעות צמחי תבלין מגוונים שגידלתם. נשמע כמו חלומות באספמיה? בשורות הקרובות תבינו כי גידול ירקות בבית כבר אינו מסובך כבעבר, ותכירו את 2 שיטות הגידול המומלצות ביותר לכך.

הידרופוניקה

כמו כל צמח, גם ירקות זקוקים למספר תנאי גידול הכרחיים לשם צמיחתם התקינה, כגון מקורות אור ומים מספקים, חומרי דשן ומינרלים מתאימים וכו’. בשל אותם תנאים, עד לא מזמן היה כמעט בלתי אפשרי לגדל ירקות בבית בצורה מיטבית, שכן בתוך מבנים קשה מאוד לספק את התאורה הטבעית הנדרשת וכמו כן עצם הגידול עצמו מחייב השקעת זמן בהשקייה והיווצרות לכלוך רב שנוצר בעקבות שימוש באדניות מלאות באדמה. הידרופוניקה היא שיטה שמאפשרת גידול ירקות בבית תוך הסרה של כל המגבלות הללו, כך שניתן להפוך באמצעותה את הזירה הביתית העירונית לכפרית וטבעית בעלת תנאי גידול אידיאליים. בשיטה זו הירקות גדלים ללא אדמה כלל וכלל אלא במערכת גידול מעוצבת שיכולה להיראות כקיר או ספריה עם מדפים. כל מערכת שכזאת כוללת משאבות ייעודיות אשר מסרכזות את המים בכל עת ואילו הדשנים מוספים באופן אוטומטי לפי הצורך. מקור האור בשיטה זו כולל שימוש בנורות לד מיוחדות שפועלות אף הן באופן אוטומאטי בהתאם לצרכים של כל ירק. כל אלה יספקו לירקות וצמחי התבלין שתרצו לגדל את תנאי הגידול הטובים ביותר וללא שום מגבלת מיקום כלשהי.

אקוופוניקה

אם שיטת ההידרופוניקה מחייבת שימוש בדשנים על מנת לגדל ירקות וצמחים, הרי שבאמצעות שיטת האקוופוניקה ניתן לוותר על חומרים אלו ועדיין ליהנות מירקות טריים ואורגניים מתי שרק תרצו. גידול ירקות בבית בשיטת האקוופוניקה כולל סרכוז של מים שמקורם מתוך אקווריום מים המכיל דגים, כאשר התחליף לדשנים המלאכותיים הינו טבעי לחלוטין ונוצר בעקבות המטאבוליזם של החיידקים שבמים שמשתמשים בפסולת הדגים לשם גדילה והתפתחות. הירקות משתמשים בדשנים טבעיים אלו ולמעשה משמשים בעצמם כמעין “פילטר טבעי”, וכך המים באקווריום נשארים נקיים. מכך ניתן להבין כי צמחי הירקות והדגים חיים בסימביוזה מושלמת (שיתוף פעולה שמיטיב עם השניים) וכל זאת ללא מגע יד אדם או שימוש בדשנים מלאכותיים. גם בשיטה זו יש להשתמש בנורות לד ייעודיות על מנת לספק לירקות את מקור האור שיעזור בהנעת תהליכי הפוטוסינתזה שלהם.

 

 

חשוב להדגיש כי היתרונות של גידול ירקות בבית אינם מסתכמים אך ורק ביכולת להשיג ירקות טריים מתי שרק תרצו, ולמעשה ככל שיהיו בביתכם יותר ירקות טבעיים כך תעשירו את סביבת ביתכם בחמצן ופחות רעלים סביבתיים וכמו כן, תזכו בעיצוב ייחודי וצבעוני שיעניק לביתכם מראה בלתי רגיל.