גידול הידרו – איך זה עובד?

גידול הידרו, כפי שניתן לנחש משמו, הוא גידול הניזון ממים בלבד. הוא איננו צומח באדמה ומעליה כי אם נמצא מעל תשתית מיוחדת, המספקת לו רכיבים תזונתיים חשובים המגיעים ישירות מהמים. זאת בניגוד לגידולים חקלאיים אחרים, הניזונים מהקרקע וגם מדשנים מסוגים שונים. ישנן שיטות שונות לגידול גידולים מסוג זה, שיטות המתאימות הן לגידול פירות וירקות והן לגידולים חקלאיים נוספים.

יתרונות השיטה וחסרונותיה

לא בכדי הפכה ההידרופוניקה לשיטת גידול פופולארית מאד, בעיקר בשנים האחרונות. גידול הידרו איננו זקוק לאדמה ולכן ניתן לגדל אותו בכל מקום שרוצים: גם במקומות סגורים ואפילו במקומות צפופים וקטנים. המים בהם משתמשים לצורך גידולו נשארים במערכת עצמה ואפשר להשתמש בהם שימוש חוזר (מים ממוחזרים). עובדה זו הופכת את שיטת הגידול הזו לחסכונית מאד, שכן הוצאות המים יורדות משמעותית ואין צורך בכמות רבה מהם. מעבר לכך, עלויות הדישון גם הן נמוכות מאד ואפשר לשלוט באופן מלא ברמות התזונה של הצמח. גידול הידרו הוא פתרון לכל מי שאיכות הסביבה חשובה לו ולכל מי שרוצה להימנע משימוש מחומרי הדברה רעילים ומסוכנים. מצד שני, המערכת שבה גדלים הגידולים משתמשת בחשמל, כך שבזמן הפסקת חשמל עשוי הצמח להתייבש, שכן איננו מקבל את כמות המים שלה הוא זקוק. בנוסף, מדובר בהוצאה כספית גבוהה בהשוואה לגידול גידולים שונים באדמה, אך מצד שני זוהי הוצאה חד פעמית, הוצאה ראשונית בלבד.

איך זה עובד?

בעזרת המערכת ההידרופונית ניתן לגדל את הצמח (כמעט כל סוג של גידול חקלאי) ללא הצורך באדמה דשנה. המערכת כוללת מצע גידול מיוחד, העשוי מחומרים שונים. הוא יכול להיות מצע העשוי מפלסטיק, מצע מצמר סלעים, מצע העשוי משורשי קוקוס רוויים בחמצן ועוד. המצע שומר על רמות הלחות הנדרשות לצמח ומחזיק את המים מעל פני הקרקע. המים מספקים לצמח את כל החומרים המזינים שלהם הוא זקוק ומאפשרים לו ליהנות מסביבת גידול מושלמת, המותאמת לצרכיו. המערכת יכולה לכלול מספר רב של צמחים ואף להיות בנויה בקומות. היא נוחה וקלה מאד לתפעול ויכולה להתאים לסוגים שונים של צמחים. יחד עם תאורה מתאימה היא יוצרת תנאים טבעיים אופטימליים, המאפשרים לצמח לגדול ולהתפתח בצורה הטובה ביותר – בדיוק כפי שקורה כשהוא גדל באדמה.

חשוב לדעת

 

מכיוון שיש סוגים שונים של מצעים וגם סוגים שונים של מערכות הידרופונית, מומלץ להשוות בין האפשרויות הקיימות וגם להיעזר במומחים. ישנו מצע הנוטה להתייבש מהר ולכן עשוי לגרום לריקבון השורשים, ישנן מערכות היוצרות סביבה חמה יחסית, שפחות מתאימה לצמחים או לגידולים חקלאיים רגישים מאד, ישנן כאלו המתאימות לכמות רבה מאד של צמחים בעוד שאחרות מתאימות לכמות קטנה. כך או כך, יש לא מעט אפשרויות שמהן ניתן לבחור ומומלץ להגדיר מראש את הצרכים השונים ולהתייחס לאופיים של הגידולים החקלאיים שבהם מעוניינים.