במוסד אילנית דוגלים בגינון ככלי תרפויטי לאיזון נפשי

גינון הוא פעילות די פופולארית, ולא בכדי. מדובר בפעילות נפלאה, התורמת רבות הן לנפש והן לגוף האדם. לא פלא, אם כך, שאנשים רבים הפכו את הפעילות הזו לתחביב של ממש, ולעיסוק המאפשר להם להתמודד עם מגוון של מצבים – החל משעמום פשוט, ועד למצבים נפשיים כמו דיכאון וחרדה. כאשר אנשים מתמודדים עם פגיעה נפשית כזו או אחרת, העיסוק בתחביב כלשהו מסייע להם רבות להתמודד עם התחושות המלוות למצבם הנפשי, וכך תורם להחלמה מהירה יותר ולאיזון נפשי לטווח הארוך. אצלנו, בהוסטל “אילנית”, אנו מעודדים את המטופלים לעסוק במגוון של פעילויות שונות, ובכלל זה גינון. לפניכם כל מה שצריך לדעת בנושא.

כיצד משמשת פעולת הגינון ככלי תרפויטי לאיזון נפשי?

עיסוק בגינון משמש ככלי תרפויטי תודות למגוון של יתרונות שונים, כאשר הבולטים שבהם הם:

·         חיבור לטבע – עיסוק בגינון מאפשר לכל אדם להתחבר לטבע ולצומח. לרוב, חיבור זה משרה על נפש האדם רוגע ושלווה, הן בשל הצבעוניות הטבעית והייחודית הקיימת בטבע והן בשל האוויר הצח הקיים בחוץ. עניין זה מאפשר לאדם העוסק בפעילות להתאוורר – הן פיזית והן נפשית, וכך למעשה להירגע, ליהנות, להיפטר מתחושות שליליות או מחשבות טורדניות ולחוש שלווה.

·         פעילות פיזית – פעולת הגינון משמשת כפעילות גופנית לכל דבר, גם כאשר העיסוק בפעולות הגינון ה”קשות” יותר הוא מינורי יחסית. כאשר אנו עוסקים בפעילות גופנית, המוח משחרר אנדורפינים – חומרים כימיים שמטרתם להקל על כאבים ולהשרות תחושות של שלווה, אופטימיות ורוגע. באופן זה, ניתן לאזן מגוון של מצבים נפשיים “בעייתיים”, כמו למשל חרדות ודיכאון.

·         עיסוק בתחביב – פעולות הגינון הן פעולות פשוטות וקלות יחסית, אליהן יכול כמעט כל אדם להתחבר. עיסוק בגינון עשוי להתפתח לתחביב של ממש, ובאופן זה, לשמש כעיסוק תרפויטי קבוע למטופלים רבים המצויים במגוון של מצבים פיזיים או נפשיים. כך, למעשה, יכולים המטופלים להרחיב את תחומי העניין שלהם ולשפר משמעותית את איכות חייהם.

 האם כל מטופל יכול לעסוק בגינון?

חשוב להבין כי במעון החוסים “אילנית”, קיימות מגוון של פעילויות שונות מהן יכולים המטופלים לבחור. עם זאת, בניגוד לפעילויות רבות אחרות, פעולות הגינון הן יחסית פשוטות, ומשלבות מגוון של פרמטרים בעלי השפעה משמעותית ונרחבת על הבריאות הנפשית של המטופלים שלנו. עניין זה הופך את הגינון לפעילות בה מרבית המטופלים יכולים לעסוק (בעיקר כאשר מדובר בפעילות שנחשבת עבורם למעניינת ומושכת), כל עוד מצבם הפיזיולוגי מאפשר זאת. להתרשמות ממגוון הפעילויות שלנו מוזמנים לבקר בדף הפייסבוק של מוסד אילנית