בחירת תאורה נכונה לחצר

זכיתם! אתם גרים בבית פרטי עם חצר וגינה. חלקת האלוהים הקטנה היא אכן יתרון משמעותי בבית פרטי. בחירה נכונה של תאורה יכולה לעשות פלאים בגינה/ מרפסת, להפוך אותה למוארת ומושלמת. שתלתם פרחים, קניתם כסאות ושולחן, הקמתם עמדת ברביקיו ואפילו נטעתם עץ, כל זה טוב ויפה, אך יכול להית הרבה יותר בעזרת תאורה נכונה. פה אנחנו באים לעזרה.

יותר מדיי אופציות, מה עושים?

ישנם הרבה סוגי תאורה, על מנת לבחור את המתאימה ביותר יש לעשות סדר. אפלייט (Uplight):  אור המגיע מלמעלה, תאורה זו שקועה באדמה  או על גביי הדק, השביל. סוג נוסף של תאורת גינה הוא דאונלייט (Downlight): אור הממוקם על פרגולה, עץ או גבוה על קיר, חשוב לזכור שתאורה שתלויה גבוה, האור המופץ ממנה יפוזר של שטח רחב יותר, כך שמיצוי יכול ההארה יהיה מקסימלי. לקטגוריה הזאת אנו מוסיפים גם את המנורות התלויות. הטרנד של אנרגיה ירוקה, לא פוסח גם על תאורת גינה. רבים משתמשים כיום בתאורה סולארית, גופי תאורה הצוברים את אור השמש ומפיצים אותה בחשכה, הם חסכוניים, ללא חוטים ודורשים תחזוקה מינמאלית. סוג תאורה נוסף הוא ספוטים, בעלת יכולת הארה מוגבלת, לרוב מונח בזוית מסויימת שמאירה אלמנט בגינה.

חלוקת הגינה לאזורים

כמו בבית, לכל אזור יש את הייעוד והייחוד שלו, לכן על מנת להתאים בצורה האופטימלית ביותר את סוג התאורה לאזור, יש לחלק את הגינה לאזורים. אזור הישיבה, אחד האזורים החשובים ביותר בגינה. הבחירה תעשה בין תאורה חזקה, לבין תאורה חלשה יותר היוצרת אווירה נעימה ומזמינה. אזורי גישה כמו למשל שביל המוביל לבית, השביל אל הפח וכו'. באזורים אלו נרצה לשים לרוב תאורה חזקה, כזאת היכולה לספק אור לשטח רחב. פרוז'קטור או גופי תאורה צמודי קיר, בהחלט יכולים לעשות את העבודה.  האזור שמסמל יותר מכל את הגינה הוא אזור הנוי, אזור זה שלעתים הוא  כמה אזורים טומן בחובו מגוון רחב של סוגי תאורה. החל מגופי תאורה השקועים באדמה או נמוך מאוד ועד גופי תאורה תלויים, הכל תלוי באלמנטים אותם אתם רוצים להדגיש או להסתיר.

 

 

גופי תאורה לחצר משתלמים מבחינה כלכלית, לטוווח הקצר כמו גם לארוך. יש טווח רחב של מחירים העונים לכל צורך של לקוח. שימוש באיש מקצוע יכול לחסוך כאבי ראש הן בבחירה נכונה של התאורהף והן בהתקנה של  גופי התאורה, חוטי החשמל וכל העבודה הכרוכה בכך. חשוב מאוד להחליט על התאורה כאשר מתכננים את החצר, וכמובן להשקיע בבחירה נכונה לא רק של תאורה, אלא כגם של ריהוט גן וצמחייה, כך שהגינה תהיה לא רק מקום מפלט, אלא גן עדן פרטי.