איך לשמור על ריהוט הגינה?

בית עם גינה יפה ומלבלבת הוא חלום נפוץ, וגם מציאות יומיומית עבור ישראלים רבים שמימשו את החלום. באופן טבעי כדי להפיק מקסימום תועלת מהגינה כדאי לשלב בה רהיטים מתאימים – ועל-מנת שהנחת תישמר למשך שנים רבות, חשוב לשמור על הריהוט. במיוחד מומלצות 4 הפעולות הבאות:

יריעות ברזנט

ברזנט הוא דרך מעולה להגן על כל פריט שנמצא תחת כיפת השמיים ועל כן חשוף לפגעי מזג האוויר השונים ובפרט גשמים וקרינת שמש עוצמתית. יריעת ברזנט מספקת הגנה גם מפני לכלוכים שעלולים להצטבר על פינת הישיבה, הערסל, הנדנדה, מיטת השיזוף ושאר הרהיטים שהופכים את הגינה למקום מפנק במיוחד.

ברזנטים הם בדים חזקים מאוד עם כושר בידוד גבוה ובמיוחד איטום מוחלט למים בזכות חומרים ייעודיים שאותם מספיגים בתוך היריעה. החומר הנפוץ ביותר לייצור הברזנט הוא PVC, והיריעות מגיעות בשלל מידות, כך שניתן למצוא כיסוי מתאים לכל רהיט בכל גודל שהוא.

היתרון העיקרי של כיסוי רהיטי הגן עם ברזנט הוא הגמישות: במקום להכניס למחסן את כל הרהיטים במשך החורף, אפשר להשאיר אותם במקום, לכסות אותם – וכשישנם ימים נעימים וחמימים (ובחורף הישראלי יש לא מעט ימים כאלה), להסיר בקלילות את הברזנט ולבלות בגינה.

רשתות צל, שמשיות ופתרונות הצללה נוספים

דרך נוספת לשמור על רהיטי הגן כדי להפיק מהם מקסימום תועלת לאורך שנים רבות היא להוסיף הצללה. כשהרהיטים חשופים פחות לשמש הישראלית החזקה מאוד, הם נשחקים בקצב איטי יותר. בנוסף גם השהות עצמה בגינה משתדרגת, מה גם שבפתרונות ההצללה הגמישים ניתן להשתמש רק בשעת הצורך.

הקפדה על קניית רהיטים איכותיים 

כשקונים נדנדה איכותית, פינת זולה מחומרים מובחרים, גזיבו שכולל חומרים דוחי קרינת UV, ספסל של יצרנית רהיטים ותיקה ואמינה, ובאופן כללי מקפידים על איכות גבוהה, התוצאה היא קודם כל גינה יפהפייה, ושנית, רהיטים שיחזיקו מעמד שנים רבות. בהקשר זה כדאי לקחת בחשבון גם את ההיבט האקולוגי: סחורה ברמה ירודה שיש צורך להחליפה אחרי זמן קצר מגדילה את כמות הפסולת בעולם ואת השימוש במשאבים ובאנרגיה. בתקופה שבה כבר ברור שחובה להגן על כדור הארץ, רהיט איכותי הוא רהיט בר קיימא ועמיד, ולא כדאי להתפשר על כך.

טיפול בכל רהיט בהתאם לחומר ממנו הוא עשוי

לכל אחד מחומרי הגלם השונים המשמשים לייצור רהיטי גינה מאפיינים משלו, ולכן התחזוקה השוטפת כוללת דגשים אחרים.

עבור ריהוט מעץ למשל, שגרת התחזוקה כוללת שימון של העץ פעם או פעמיים בשנה, בהתאם למיקום שבו הוא נמצא. השימון מבטיח הגנה מפני חרקים שעלולים להיות גם מזיקים וגם מפני קרינת השמש. בנוסף הוא תורם לחידוש המראה של הרהיטים בגינה כך שהם יהיו מרהיבי עין גם אחרי שנים רבות.