אדריכלות נוף

אתם יוצאים מן הבית לרחובה של עיר, ועוברים דרך כיכר יפהפייה ופורחת, בעלת שבילים מסודרים וצמחים בגוונים שמשתלבים זה בזה בצורה ייחודית. בהמשך הרחוב, אתם יודעים, ישנו פארק גדול ויפהפה, עם דשא ירוק ועצים מרהיבים. המקומות הללו לא צמחו כך סתם בעצמם, בדרך הטבע. מישהו דאג לשתול בהם את הצמחים המסוימים שנמצאים בהם, לטעת את העצים המסוימים הללו, ולתכנן את הצמיחה שלהם כך שייווצרו השבילים שבהם אתם צועדים. אדריכלות נוף, זהו מקצועו של האדם שתכנן את המקומות היפים הללו.

מהי אדריכלות נוף?

אדריכלות נוף היא תחום במקצוע האדריכלות, אשר אינו עוסק בתכנון של מבנים או מקומות סגורים, אלא דווקא בתכנון של מקומות פתוחים ושל נופים. אדריכלות נוף כוללת תכנון של כיכרות, פארקים, גינות פרטיות או ציבוריות, טיילות, חצרות ועוד. אדריכלות נוף כוללת בתוכה הן תכנון של צמחיה ואוצרות טבע דומים, הן את השילוב שלהם עם מבנים שונים, והן תכנון של מבנים באופן כללי – כאשר יש צורך בתכנון כללי של מראה העיר, למשל. המקצוע של אדריכלות נוף החל להתפתח במסופוטמיה, שבה תוכננו מבנים בתוך גנים. גם ביוון עסקו בתחום זה, ויצרו כיכרות מעוצבות וערים מתוכננות היטב. בעשורים הבאים התפתחה אדריכלות הנוף לכל מדינות העולם, והיא כיום כולל, כאמור, תחומים רבים.

אדריכלות נוף

 

אדריכלות נוף, כפי שהיא נראית כיום, מתמקדת בעיצוב של שטחים פתוחים שונים, הן שטחים ציבוריים והן שטחים פרטיים. לרוב, השטחים הללו ממוקמים סביב מבנים, או יחד עם מבנים, כמו במקרה של כיכרות או טיילות, וגם בתכנון של רחובות בשילוב עם צמחיה ירוקה. אדריכלות נוף מאפשרת לנו ליהנות מן השטחים הפתוחים בצורה מלאה וגם נוחה. אדריכלות נוף מאפשרת תכנון של שבילים מתאימים בין צמחייה ואזורי טבע, שילוב נכון בין מבנים לבין צמחייה ברחוב ובעיר, עיצוב גינות פרטיות יפהפיות, עם שילובי צבעים מתאימים ופרחים שמעניקים לגינה מראה מרשים, וכן הלאה. אדריכלות נוף כוללת גם היכרות עם צמחים, על מנת לבחור צמחים שיפרחו בעונה המתאימה, בגבהים שיעניקו מראה נאה למקום, וכן הלאה.